Tarihiyle ve Anlamıyla Modanoiva

Tarihiyle ve Anlamıyla Modanoiva

22 Haziran 2019

Hicap, engel veya bölüm anlamına gelen Arapça bir kelimedir. İslam'da ise daha geniş bir anlamı var. Alçak gönüllülük ilkesidir ve davranış hem erkek hem de kadınlar için kıyafet içerir.

 

 Tesettürün en görünür şekli, birçok Müslüman kadının giydiği baş örtüsüdür. Tesettür ancak başörtüsünün ötesine geçer.

 

 İslami Kültürde ki Yeri

 

 Popüler bir İslami düşünce okulunda, başörtüsü, eller, yüz ve ayaklar dışındaki her şeyin uzun, gevşek ve şeffaf olmayan giysilerle kaplanmasını ifade eder. Tesettür giyen bir kadına Muhaajaba denir.

 

 Müslüman kadınların, türbanı teorik olarak evlenebilecekleri herhangi bir erkeğin önünde gözlemlemeleri gerekmektedir. Bu, başörtüsü baba, kardeşler, büyükbabalar, amcalar veya küçük çocukların önünde zorunlu değildir.

 

 Müslüman Kadınlar Arasında ki Ortak Anlayış

 

 Tesettürün diğer Müslüman kadınların önünde giyilmesine gerek yoktur, ancak Müslüman olmayan kadınlara neyin gösterilebileceği konusunda tartışmalar vardır.

 

 Alçakgönüllülük kuralları çok çeşitli yorumlara açıktır. Bazı Müslüman kadınlar, sadece gözlerini açığa çıkaran tam vücut giysiler giyiyorlar. Bazıları yüzleri ve elleri hariç vücudun her yerini kaplar.

 

 Bazıları sadece saçlarının veya saçlarının ayrılmasının zorunlu olduğuna inanıyor, bazıları ise özel kıyafet kurallarına uymuyor. İngilizce konuşulan dünyada, modanoiva kelimesinin kullanımı, Müslüman kadının kafasını örten anlamına gelmekle sınırlı kalmıştır.

 

 Ancak, buna daha doğru bir khimaar denir. Khimaar, Müslüman kadınların ev dışındayken saçlarını, kulaklarını ve boynunu örtmelerini sağlayan genellikle bir, bazen de iki parça kumaştan oluşan uygun bir çözümdür.

 

 Hicap, örtünme anlamında, elbiseleri değiştirmeden birbirleriyle konuşmalarına izin vermek için kadınlar ve erkekler arasında bir perde asmak veya bir perde yerleştirmekle de sağlanabilir. Bu, İslam'ın ilk günlerinde, Hz. Muhammed'in eşleri için daha yaygındı.

 

 En kısa anlamda, örtü bir şeyi örtmek, gizlemek, gizlemek, gizlemek demektir. Dönem. Fıkıh ini, bir erkeğin veya kadının şeriin örtülmesi gereken yerleri örtmesi gerektiği anlamına gelir.

 

 Günümüzün en önemli sorunlarından biri tesettür kaybıdır. Peçe sadece başını örtmekle kalmıyor. Ne yazık ki, bugün, birçok Müslüman kadın peçe ruhuna uymuyor. giydikleri görülür.

 

 Ancak Yüce Allah, ayet-i kerîmede olduğunu söyler: Gamber O Peygamber! Dışarıya çıktıklarında eşlerine, kızlarına ve inananların kadınlarına söyle (bir ihtiyaç için). Bu onların tanınması ve zarar görmemesi için en iyisidir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.