Osmanlı'dan Günümüze Ferace

Osmanlı'dan Günümüze Ferace

03 Ekim 2019

Kullanımı Osmanlı dönemi kadınlarına değin uzanan ve tesettür giyinmeyi tercih eden kadınların vazgeçilmezi olan dış giyim ürünü olarak kadına şıklık ve zarafet katan feraceler yüzyıllar boyunca popülerliğinden herhangi bir şey kaybetmeden günümüze kadar gelebilmiştir.

 

 Osmanlı Döneminde Kullanılan Feraceler

 

 Tesettür giyinen kadınların vücut hatlarını belli etmemesi ve bol duruşu nedeniyle giyinmeyi tercih ettikleri ve beraberinde şık, zarif duruşu ile kadına farklılık katması daima vazgeçilmez olmasını sağlamıştır.

 

 Osmanlı döneminde tek renk siyah kullanımı bulunmasına rağmen bugünlerde geniş renk skalası ile çok çeşitli renk ve desenleri taşımaktadır. Ancak feracelerde siyah kullanımının daima ağırlıklı olduğuna rastlanılmaktadır.

 

 Elbette modern dönemde ferace modellerinde çok çeşitliliğe gidilmiş günün şartlarına göre revizyon görmüş ve dönemin bakış açısı modellere eklenerek yenilikler ortaya konulmuştur. Tesettür kullanan kadınlar için geniş bir ürün yelpazesi çeşitliğinde pek çok alternatif modelde feraceler bulunmaktadır.

 

 Son Yıllarda Feracelerde Görülen Yoğun Talep

 

 Tesettür giyinmeyi tercih eden kadınlar tarafından çok tercih edilmesinin başlıca nedeni kolay kullanım olanağı sağlaması kadınlara hızlı akan zaman dilimi açısından büyük kolaylık sağlamaktadır. Şık bir modele sahip olunduğu takdirde kadına çeşitli kombinler yaratması için olanaklar sağlaması kadının kullanımında konfor yaratmaktadır.

 

 Feracelerde modeller genellikle bele oturan ve alt kısmı ayak bileklerine değin uzanan bol modeller olması giyildiği takdirde kadına otomatik bir zarafet katmayı sağlamaktadır. Şık bir şal, çanta ve ayakkabı ile kombin edildiği takdirde ise kadına hızlı bir şekilde zarif bir görüntü kazandırmaktadır.

 

 Feracelerde Çok Çeşitlilik

 

 Tesettür giyinen kadın için günlük tercihlerinde ya da özel gün ve gecelerinde giyinmek üzere çok geniş bir ürün yelpazesi seçeneği ile cazip olanaklar yaratmaktadır.

 

 Günlük giyimde daha sade modeller ve üzerinde aksesuarlar bulunmasına rağmen özel gün ve geceler için çok daha geniş bir çeşitlilik sunulmaktadır. Simli, payetli, pullu, nakışlı, dantelli, incili pek çok ayrıntı içeren aksesuarlar ile gece giyiminde önemli bir yeri bulunmaktadır.

 

 Osmanlı döneminde modern çağlara kadar temel özelliğini yitirmeden ulaşabilen özel bir kadın giyim parçası olarak yerini daima muhafaza edebilmiştir. Kadına şıklık ve beraberinde konfor sağlayan nadir kıyafetlerden biri olarak öne çıkmaktadır.

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.