Ferace Nedir?

Ferace Nedir?

18 Mayıs 2020

 

Tesettür giyimin pek çok çeşidi modaya endeksli oluşturulmuş ve geliştirilmiştir. Bunlardan en bilinenlerinden biride ferace olup eski bir Türk bayan tesettür giyimidir. Çarşaftan daha eski bir dış giyimidir. Bayanların yanı sıra erkeklerinde kullandığı feraceler farklı isimlerle anılır. Kadınların giydikleri zenane, erkek ve dervişlerin giydiklerine merdane adı verilmiştir.

 

 Eskiden olduğu gibi günümüzde de tercih edilen feraceler her renkte kullanılmaktadır. Önceleri sadece yeşil ve siyah olarak tercih edilse de modaya endeksli değişik renk ve modelleri bayanların kullanım alanına girmiştir.

 

 Klasik olarak geniş kolları ve bedeni vardır. Geniş yakalı, ayaklara kadar uzun ve bol olduğu için kullanımı rahattır. Düğmeli ve fermuarlı olarak ön kapa yapılır. Kapüşonlu olarak ta kullanılmaktadır. Cepli olanları da bulunmaktadır. 

 

 Günümüzde çarşaf ile manto arasında kalan seçenek olarak da değerlendirilebilir. Tesettürlü hanımların kullanım rahatlığı ve yapısı itibariyle sıkça tercih etmektedir. Hatları kesinlikle belli etmemesi ve kullanım rahatlığı bunda oldukça etkilidir. 

 

 Şık tasarımlar olarak üretilmektedir. Daha geleneksel olanlar orta yaş ve üzeri hanımların tercihi olmakla birlikte daha genç kuşak yeni tasarımlara yönelmektedir. Üretiminde genellikle fantezi ve çuha kumaşları kullanılmaktadır. Renk seçeneği oldukça çeşitli olup mevsimsel ve kumaşa bağlı yapılmaktadır. Yine mevsime bağlı olarak kumaş ve renk seçimi yapılmaktadır. Özel dikim ve seri üretim ürünleri olarak temin edilebilir. Feraceler genel kışlık, yazlık ve kullanım alanı olarak üçe ayrılır.

 

 Yazlık feraceler;

 

 Yaz aylarının sıcak günlerinde tercih edilir. İnce ancak iç göstermeyen kumaşlar tercih edilir. Keten, atlas ve ince pamuklu kumaşlar kullanılır. Esnek olanları dökümlü bir hava katar. Açık renkleri genç nesiller kullansa da koyu renkli olarak ta hazırlanır.

 

 Kışlık feraceler;

 

 Manto ve pardösü yerine kullanılmaktadır. Kalın kumaşlar ve koyu renkler bu mevsimin feracelerinin tercihidir. Kalın pamuklu, kalın keten, çuha, Kaşmir ve yünlü kumaşlar ile üretilir. Renk tercihi siyah ve koyu tonlardır. 

 

 Kullanım alanına göre feraceler;

 

 Hac ve kutsal ziyaretler amacı ile kullanılanlardır. Krem, beyaz ve siyah olarak üretilir. Günlük kullanıma göre daha boldur ve tek tiptir.

 

 Kullanımı eskilere dayanmış olsa da, feraceler artık tesettür giyimin mihenk taşı olmuş varlığını günümüze kadar sürdürmüştür. 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.